Hoppa till innehållet
Sportkanaler.se
HISTORIK & STATISTIK

Bundesliga – tränare och meriter

Tränarnas samlade matcher, säsonger och redovisade poäng.

Bundesliga från 1963/64Avläst 30 oktober 2026Kontroll 10 juli & 18 december

Tränarna jämförs här efter samlade redovisade poäng, med antal matcher och säsonger som sammanhang. Ett stort matchantal och ett högt poängsnitt beskriver olika slags meriter. En kort period med enstaka vinster ska inte förväxlas med en lång tränarkarriär.

Poängkolumnen följer statistikens redovisning och påverkas av historiska poängsystem. Den ska inte blandas ihop med klubbarnas omräknade maratontabell. Mästartränare och deras redovisade titlar finns på sidan om tyska mästare.

Bundesliga – tränare och poäng
PlatsTränareMatcherSäsongerRedovisade poängPoäng/match
1Otto Rehhagel8372813821,65
2Jupp Heynckes6682311901,78
3Udo Lattek522199771,87
4Ottmar Hitzfeld460149091,98
5Erich Ribbeck569198281,46
6Felix Magath502188211,64
7Thomas Schaaf525188211,56
8Hennes Weisweiler470148141,73
9Christoph Daum426157301,71
10Branko Zebec415146781,63
11Karl-Heinz Feldkamp411146691,63
12Dieter Hecking452156331,40
13Jürgen Klopp340105701,68
14Huub Stevens387175681,47
15Lucien Favre307125221,70
16Christian Streich391125171,32
17Dietrich Weise369135161,40
18Winfried Schäfer386125151,33
19Gyula Lóránt347124941,42
20Heinz Höher396134821,22
21Thomas Tuchel28194721,68
22Helmuth Johannsen347114581,32
23Julian Nagelsmann24384511,86
24Ralf Rangnick294124341,48
25Rolf Schafstall351134331,23

Historiken är en sparad avläsning. Kontroll sker den 10 juli och 18 december varje år. Endast ändrade och godkända uppgifter ersätter tidigare statistik; en pågående säsong uppdateras inte här efter varje match.